Musíte (být) vidět

970x250-3-1474093619.jpg

Chodec


Chodci jsou v tomto ohledu samozřejmě nejzranitelnějším „článkem“, je proto žádoucí věnovat dostatečnou pozornost volbě oblečení, především za nepříznivých podmínek (tma, déšť, sněžení, mlha). Zatímco viditelnost chodce oblečeného v modrém je 18 metrů, v červeném 24 metrů a v bílém 55 metrů, reflexní materiály jsou rozeznatelné až na 200 metrů.


Tady je nutné si uvědomit, že řidič auta jedoucího určitou rychlostí má na základě fyzikálních zákonů k provedení úhybného manévru jen omezený časový interval – a jediný způsob, jakým můžete coby chodec ovlivnit jeho délku, je právě výběr dostatečně viditelného oblečení. Především pokud máme děti, je vhodné volit už při nákupu právě doplňky z reflexního materiálu – jeho proužky najdeme na botách, školních taškách i bundách, zakoupit lze i přívěsky z nich.
cyklista v noci.jpg


Cyklista


Také účastníci provozu jedoucí na kolech musí dbát v prvé řadě na to, aby byli dobře viditelní i za nepříznivých podmínek. Pozor je nutné dát si zejména na to, abychom „byli vidět“ ze všech stran – tedy nejen zepředu a zezadu, ale i z boku. Umírněnost není na místě, také tady platí, že čím více, tím lépe.


I tady je na místě používat oblečení opatřené proužky z fluorescenčních materiálů, ideální je přímo reflexní vesta. Povinnosti cyklisty tím ale ani zdaleka nekončí, také jeho dopravní prostředek, tedy kolo, musí být vybaveno odrazkami a světly. To vše vám pomůže stát se pro jiné řidiče dostatečně viditelnou „překážkou“, na kterou zareagují dostatečně rychle.
dešťové kapky na skle.jpg


Motorista


Z podstaty věci je „nejnebezpečnějším“ účastníkem provozu na silnici motorista, řidič automobilu. Sám je do jisté míry chráněn plechy, takže v případě nárazu do chodce či cyklisty pro něho zpravidla nehoda nekončí tak často fatálně. S tím je samozřejmě spojena i vyšší odpovědnost – ne nadarmo je možnost řídit podmíněna dosažením hranice dospělosti a složením poměrně náročné zkoušky.
mokrá silnice.jpg


Naprosto zásadní je samozřejmě dostatečné osvětlení automobilu. Volbě vhodných žárovek i seřízení světlometů je proto důležité věnovat dostatečnou pozornost. I to je totiž záruka toho, že uvidíte všechny ostatní účastníky provozu a reflexní prvky na jejich oblečení včas.


</div>

<p>
<br />
<!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
 <w:View>Normal</w:View>
 <w:Zoom>0</w:Zoom>
 <w:TrackMoves/>
 <w:TrackFormatting/>
 <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
 <w:PunctuationKerning/>
 <w:ValidateAgainstSchemas/>
 <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
 <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
 <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
 <w:DoNotPromoteQF/>
 <w:LidThemeOther>CS</w:LidThemeOther>
 <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
 <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
 <w:Compatibility>
  <w:BreakWrappedTables/>
  <w:SnapToGridInCell/>
  <w:WrapTextWithPunct/>
  <w:UseAsianBreakRules/>
  <w:DontGrowAutofit/>
  <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
  <w:EnableOpenTypeKerning/>
  <w:DontFlipMirrorIndents/>
  <w:OverrideTableStyleHps/>
 </w:Compatibility>
 <w:DoNotOptimizeForBrowser/>
 <m:mathPr>
  <m:mathFont m:val=

Musíte (být) vidět
Ohodnoťte příspěvek
" "